-
UGLJ // Borut Bučinel: Naselitev
Triptih »Naselitev« je serija fotografij, ki jo je avtor ujel v objektiv nekega jutra na plaži. V njih se pred nami odvije varljivo preprost prizor, ki bi lahko bil iz dokumentarnega filma. Konji se hladijo v vodi. Fantje brcajo žogo. Kader prečka mlado dekle …
Preberi več -
UGMB // Barnabás Neogrády-Kiss: Samookvirjanje, Neznano 1–2
Barnabas Neogrady-Kiss je prejemnik velike nagrade Capa in rezidenco Akademie Schloss Solitude. Sodeloval je na skupinski razstavi v muzeju Ludwig ter se predstavil na dveh samostojnih razstavah v galeriji Inda.
Preberi več -
UGKR // Andrej Polukord: Leseni kipi (Kranj Foto Fest)
Andrej Polukord (1990) živi med Vilno in Dunajem ter se ukvarja s slikarstvom, instalacijo, performansom, fotografijo in video umetnostjo. V svojih delih s humorjem, fizičnimi pustolovščinami in pripovedovanjem zgodb v ospredje postavlja teme iz vsakdanjega življenja, ekologije ter odnosa med človekom in naravo.
Preberi več -
UGLJ // Tomi Rihtar: “Igrišče”
Triptih Igrišče je fotomontaža avtoportretov, ki jih avtor v post produkciji združuje in sestavlja v nove kompozicije.
Preberi več -
UGLJ // Jovana Đukić in Maša Pušnik: Kolektivka
Avtorici želita z delom na igriv način raziskati odnos med človekom in posledicami vsakodnevnih dejanj, ki kljub temu, da se včasih zdijo majhna in nepomembna, vplivajo na tok življenj vseh ter na občutek pripadnosti celoti. Tvorjenje skupnosti umetnici vidita kot sposobnost vsakega posameznika, da sočloveku v ključnem trenutku poda roko.
Preberi več -
UGKR // Ela Leko in Leo Subanović: V prehodu – zapuščeni tekstil, nove metode (BIEN)
Vse v naši galaksiji je osredotočeno na sonce. Umetnika na rezidenci sta skozi Prehod prikazala sonce kot objekt, ki nas napaja, okoli katerega se vrti naš planet. Zemljevid sonca so ljudje dolga leta uporabljali kot pomoč na potovanjih.
Preberi več -
UGMB // Siniša Labrović: Zaščita
Avtor aktualne razstave, Siniša Labrović, je rojen leta 1965 v Sinju na Hrvaškem. Z vizualno umetnostjo in performansom se je začel ukvarjati leta 2000. Trenutno živi in dela v Berlinu.
Preberi več -
UGKR // Viktorija Vuković, Antun Mlakić, Teodora Kumanudi, Anja Aleksić: Rojstvo
Umetniško delo z naslovom Rojstvo je nastalo kot rezultat sodelovanja med študenti univerz v Beogradu in Zagrebu v sklopu umetniške rezidence BIEN 2023. Tekstilna instalacija na treh plakatih simbolizira bistvo, ki se skriva v vsakem posamezniku in nagovarja k preporodu.
Preberi več -
UGLJ // Teja Gregorič: Mali kmet v Ljubljani
Avtorica se skozi fotodokumentiranje življenja na kmetiji Novak v Savljah sprašuje o vlogi malega kmeta v Ljubljani.
Preberi več -
UGMB // Dino Julius & Luka Hrgović: Slice of Life, 2019
»Slice of Life« je nagrajen kratek znanstveno-fantastični film, ki se poklanja priljubljenemu znanstveno-fantastičnemu žanru 80-ih let.
Preberi več -
UGLJ // Metod Blejec: Valovanje skozi skupnostno in trajnostno
Valovanje: Vizualni dnevnik vode je fotografska razstava mednarodno priznanih fortografov agencije NOOR Images iz Amsterdama, ki je to pomlad na ogled v Galeriji Jakopič. Zasnovana je v prizadevanju opozoriti na vseobsegajoči pomen vode za človekovo življenje, obstoj našega planeta in razvoj civilizacije, zato želi razstava zavedanje velikega pomena vode za ohranjanje okolja prakticirati tudi skozi bolj trajnosten način njene produkcije.
Preberi več -
UGKR // Tomaž Zajelšnik: Vapor(wave) [O]
Serija črno-belih fotografij vapor(wave) se je porodila kot refleksija avtorjevih čustev ob nastopu globalne pandemije Covid-19.
Preberi več -
UGKR // The Miha Artnak: Pollutism
(Naj)novejši projekt umetnika The Mihe Artnaka, svetovno znanega slovenskega umetnika, imenovan Polutizem je umetnost, ki prerašča meje. Mejo dojemanja, mejo sprejemljivega, mejo sprenevedanja, tudi mejo samokritike.
Preberi več -
UGLJ // Agate Lielpētere: Kdo bo hranil mačko, medtem ko naju ni?
Ljudje smo, čeprav nekateri radi trdijo nasprotno, čredne živali. Za duševno stabilnost smo – vsaj do neke mere – odvisni od družbenih interakcij. Vendar je v kriznem stanju na kocki veliko več kot naša psihična vzdržljivost. Zanašamo se na znanje, preskrbljenost in izkušnje drug drugega.
Preberi več -
UGMB // Miha Horvat: Dialog
GT22 je za ulično galerijo v Mariboru razvil cikličen kuratorski princip, po katerem vsak umetnik, ki se samostojno predstavi v tekočem razstavnem letu, izbere poljubnega avtorja ter tako postane kustos razstave v prihajajočem letu.
Preberi več -
UGKR // Marjan Šorli in Urška Ogorevc: Paviljon v Kranju, 1953
Na Mergentalerjevi ulični galeriji Layerjeve hiše in Inštituta TAM-TAM odpiramo razstavo projekta šestih študentov Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani: Matica Barloviča, Tite Urh, Luka Tomažiča, Mihe Jereba, Joana Pérez Barriosa in Nicolása Gajón Marquésa, ki so pod mentorstvom prof. Jurija Sadarja in asistentke Ane Kreč pripravili študijo na temo Arhitektura in skupnost [O].
Preberi več -
UGLJ // Marija Klun: Monkey Suit
»Monkey Suit« je po urbanem slovarju uniforma, ki jo dnevno nosimo na delovnem mestu. Uniforma je lahko zgolj formalna oprava v okviru dogodka kot tudi oprava, ki zakriva identiteto pri ilegalnih dejanjih. Predstavlja tudi oblačilo, ki si ga ne želimo nositi, vendar se na ljubo drugih prilagodimo situaciji.
Preberi več -
UGMB // Andrej Firm: Kavč
GT22 je za Ulično galerijo TAM-TAM v Mariboru razvil cikličen kuratorski princip, po katerem vsak umetnik, ki se samostojno predstavi v tekočem razstavnem letu, izbere poljubnega avtorja ter tako postane kustos razstave v prihajajočem letu.
Preberi več -
UGKR // Sreča[j] verz! [O]
Sreča[j] verz! je ulična razstava poezije, ki je bila napisana ob srebanju kave in čaja v Kavarni Layer.
Preberi več -
UGLJ // Daniela Danica Tepeš: Živa skulptura / Living Sculpture
Projekt Živa skulptura / Living Skulpture se osredotoča na javni prostor in njegovo vpetost v družbo v relaciji s posameznikom. Stiska posameznika in njegova samoartikulacija v javnem prostoru oriše posameznika kot živo skulpturo, na katerega je padlo breme družbene neenakosti.
Preberi več -
UGMB // Dorijan Šiško: Dubious Feast (Parallel Universe Impasse)
Dorijan Šiško je grafični oblikovalec in multimedijski umetnik, njegova praksa pa sega tudi na področja videoiger, animacije, instalacij, gledališča ter VJ-anja. V svoji praksi se zanima za spekulativne, kritične, eksperimentalne in transmedijske aspekte oblikovanja in umetnosti.
Preberi več -
UGLJ // Sanja Vatić: Obarvano v rdeče
Fotografije, najdene na internetu, so reporterski posnetki različnih protestnih shodov, demonstracij in navijaških skupin, ki so se v zadnjih letih zvrstili v mnogih evropskih in svetovnih mestih: od shodov proti zakonu o omejitvi pravic do splava, antirasistični protesti, protesti zoper policijskega nasilja, shodi proti omejevanju gibanja v času kornakrize, protivojni protesti na eni strani ter fotografije nešportnega navijašta huliganskih skupin na drugi.
Preberi več -
UGMB // Luka Murovec: Pohorski biser
Nekoč je svet razlagala in življenje usmerjala mitologija. Na pohorskem hribovju so francoski raziskovalni zdravniki že v 18. stoletju prepoznali neobičajno veliko število vračk in čarovnikov, nerazumljivih obredov, čudaških običajev in izjemno duhovno predanost k spoštovanju skrivnostnih gozdnih bitij.
Preberi več -
UGLJ // Kristina Paunovski: Novi prostori
Projekt Novi prostori preizprašujejo razpoložljivost prostora za umetniško delo v mestu, ki je polno številnih izjemnih in funkcionalnih, a nedosegljivih prostorov.
Preberi več -
UGKR // Zavod CCC: MI:ZA – najboljši kruh je tisti, ki ga delimo z drugimi [pH]
Projekt MI:ZA – najboljši kruh je tisti, ki ga delimo z drugimi je izpeljanka skupnostnega dela MI:ZA, ustvarjenega v umetniškem gibanju Hiša na hribu.
Preberi več -
#7 UGMB // Goran Turnšek: Velikonočna zabava
Plesalec in fotograf Goran Turnšek (1978, Ptuj) je po končani plesni izobrazbi v plesnem klubu Pingi v Mariboru in De Theater School v Amsterdamu v petnajstletni plesni karieri plesal na mednarodnih odrih v koreogafiji ‘Tragic Torso’ Belgijca Pieta Rogia ter ‘Fold’ in ‘Imperium’ Madžarke Krisztine de Chatel. Leta 2015 je s pomočjo plesnega programa Omscholingsregeling s Cum Laude končal fotografsko šolo na Fotoacademie Amsterdam s foto projektom ‘Jakob.’ Trenutno dela kot samostojni umetnik.
Preberi več -
UGKR // Klara Perušek: Sami sebi [pH]
Mergentalerjeva ulična galerija je umetniški projekt Zavoda Carnice in TAM-TAM Inštituta. V sezoni 2022 predstavlja umetniška dela avtoric in avtorjev, izbranih na odprtem pozivu z osrednjo temo Prihodnost hrane [pH].
Preberi več -
UGLJ // Julija Brajnik Volčič: Okovi svobode
Razstava je nastala v produkciji študentov AVA – Akademija za vizualne umetnosti, ki v sezoni 2022/23 pripravljajo program Ulične galerije TAM-TAM na Vegovi.
Preberi več -
#6 UGMB // Borut Popenko: Osebna datoteka M. Š.
GT22 je za Ulično galerijo TAM-TAM v Mariboru razvil cikličen kuratorski princip, po katerem vsak umetnik, ki se samostojno predstavi v tekočem razstavnem letu, izbere poljubnega avtorja ter tako postane kustos razstave v prihajajočem letu.
Preberi več -
UGKR // Ecce Homo: Figura v novi realnosti (MFLUK 2022)
Tokratna razstava v Mergentalerjevi ulični galeriji je del 11. mednarodnega festivala likovnih umetnosti Kranj, ki ga organizirata Likovno društvo Kranj in Zavod za turizem in kulturo Kranj. Razstavljajo: Carla Sutera Sardo, Sven Pfrommer in Igor Vitomirov.
Preberi več -
UGLJ // Nicola Biagetti: Črta, koda, točka
Razstavljeni triptih izhaja iz sprehoda ob delu reke Ljubljanice. Avtorjeve korake spremljala GPS naprava, ki kodira informacije, ki jih je neposredno posnel sledilnik, avtor pa zabeležil na različnih referenčnih točkah.
Preberi več -
UGLJ // Sebastjan Skutnik: FAZA Re-konstrukcije
Projekt FAZA Re-konstrukcije je aktualni prikaz slovenske prestolnice v poletnih mesecih, v času dopustov in počitnic. Ko mesto pričnejo oblegati trume turistov, se na njihovih zasluženih dopustniških destinacijah ti kot tudi lokalno prebivalstvo soočajo z gradbenim razdejanjem, ki obljublja novo podobo zasebnih in javnih površin.
Preberi več -
#5 UGMB // PIONIR
PIONIR je vračanje k osnovam skozi vsebino in tehniko. Opustelo, izropano in golo zemljo najprej naselijo pionirji.
Preberi več -
UGKR // KRANJ FOTO FEST 2022 – Še en sončen dan blizu vrat pekla
Ulična razstava Ludwiga Nikulskega (1989, Nemčija) v ulični galeriji TAM-TAM na Mergentalerjevi ulici v Kranju je del razstavnega programa festivala Kranj Foto Fest 2022.
Preberi več -
UGMB // Sanja Ajdišek – Evropa in bik
Vrečka iz porcelana, volovski komat in podboj vrat so del prostorske postavitve »Povabilo na iniciacijo (Evropa in bik)«
Preberi več -
UGLJ // Luka Rep: SAMO-NADZOR
Pojav video nadzora v javnem prostoru ni nov koncept, vendar ta s povečanim številom tako občinskih kot zasebnih videonadzornih kamer dobiva nove razsežnosti.
Preberi več -
UGLJ // Manca Žitnik – Zunaj / Znotraj
Koliko različnih ključev, izkaznic, kartic in vstopnic potrebujemo vsak dan, da lahko prosto prehajamo po javnem prostoru? Avtorica Manca Žitnik je v obdobju dveh mesecev opazovala in beležila vse ‘ločnice’ med javnim prostorom v zasebni lasti ter občim javnim prostorom.
Preberi več -
UGMB // Miha Šubic – Astronavt gre na večerjo
Na večerji se zberejo astronavt in njegovi prijatelji;
Preberi več
Peščena ura se obrne, vampir se v špagete zvrne.
Skrivni gost prihaja, vprašanje identitete ostaja. -
UGKR // CUTOUT – Krik iz tišine (KAOS 2022)
Festival kolaža CUTOUT je prvi kolažni projekt v Ukrajini. Cilj festivala je promovirati kolaž kot sestavni del sodobne umetnosti.
Preberi več -
UGLJ // Hannah Koselj Marušič: LULAT ME!
Projekt LULAT ME! avtorice Hannah Koselj Marušič opozarja na problematiko neenakosti med moškimi in ženskami v možnostih opravljanju ene najosnovnejših bioloških potreb v javnem prostoru.
Preberi več -
UGLJ // Teja Gregorič – To ni politično
Razstavljene fotografije Teje Gregorič obeležujejo mestne predele Ljubljane, kjer so se več kot dve leti odvijali protivladni protesti. Poglavitni predeli, kot so Trg Republike, Prešernov trg, Kongresni trg ter Slovenska in Tivolska cesta, so strateške točke, kjer so potekali shodi.
Preberi več -
UGMB // Miha Horvat – DOKUMENT ŠT. 8 / POETIČNI ARHIVI
Poetični arhivi so kolekcija, ki se neprestano razvija in dopolnjuje. V njih se arhivirajo različne institucije, materiali, umetniška dela, intimni predmeti, tuje gradivo, fotografije.
Preberi več -
UGKR // Dorotea Dolinšek, TerraPort – Infographics [pH]
Skoraj vsaka tehnologija ali storitev, razvita za radikalno okolje vesoljskega potovanja, se je izkazala za mejnik tudi na našem planetu. Avtorica Dorotea Dolinšek je projekt TerraPort zasnovala navdihnjena z najnovejšimi prizadevanji astrobiologije in scenarijev teraformiranja v vesoljski industriji kot izjavo o paradigmi radikalne skrbi za druge, za živali, rastline, ljudi in planet kot celoto.
Preberi več