UGLJ // Vabilo na odprtje razstave Kraljice preoblek [1. 12. ob 16.00] 

Simon Chang je v Taipeiu rojen nagrajeni dokumentarni fotograf, ki živi v Ljubljani. Njegova dela izpostavljajo zgodbe ljudi, katerih glas je redko slišan. V ljubljanski Ulični galeriji predstavlja foto serijo »Kraljice preoblek«dolgoročni dokumentarni projekt o slovenski drag skupnosti.

[Odprtje razstave se bo odvijalo ob druženju in pogovoru z avtorjem v petek, 1. 12., ob 16. uri. Pogovor vodi Bor Pungerčič, kustos razstave.] 

»Vse v vesolju ima ritem. Vse pleše.«  – Maya Angelou

Foto serija »Kraljice preoblek« (“Drag queens”) je dolgoročni dokumentarni projekt o slovenski drag skupnosti, ki se je začel leta 2021. V tistem trenutku nihče ni vedel, kdaj se bo epidemija Covid-19 umirila, obenem pa so tedenski protesti  proti konzervativni vladi v Ljubljani trajali že več kot leto dni. Policisti v oklepih in solzivec na ulicah so v slovenski družbi ustvarili živce parajočo napetost – zdelo se je, da se nekaj dragocenega postopoma trga na kose in deli.

Prva predstava Dragoslavie se je 2. oktobra 2021 zgodila na skromnem odru na Metelkovi. Na odru so močno naličene kraljice navduševale z raznobarvnimi lasuljami; pod odrom pa je bilo občinstvo primorano nositi maske. V teh nenavadnih in negotovih časih sem kot fotograf, vedno radoveden glede zgodb drugih, globoko hrepenel po odkrivanju čustev in podobah stvari v njihovem izvirnem stanju.

Od nekdaj so me zanimale zgodbe slovenske drag skupnosti.

Začel sem preživljati čas s to izjemno skupino novih prijateljev in dokumentirati zakulisje, ki ga občinstvo osebno ne more doživeti. Prav ta izkušnja iz zakulisja je označila začetek moje poti spoznavanja teh kraljic. Zahvaljujem se za priložnost, da sem lahko priča tem sestram in njihovemu prefinjenemu “protestnemu gibanju”, v katerega globoko verjamejo. Ko postaja svet vse bolj razdeljen in plemenski, so slovenske drag kraljice toplo sprejele mojo radovednost in željo po spoznavanju njihovih zgodb. Veselim se, da bom lahko radovedne oči povabil, naj se posvetijo edinstveni zgodbi vsake osebe, vidijo onkraj bleščeče zunanje podobe kraljice in se (ponovno) spoznajo s to osupljivo skupino svobodnih duš.

Ne glede na to, kako turbulenten in mračen se zdi svet, v katerem živimo, na koncu vse pleše. – Simon Chang

O umetniku:

Simon Chang je bil rojen v Taipeiu na Tajvanu leta 1978. Kot dokumentarni fotograf živi in dela v Evropi od leta 2003, s poudarkom na zgodbah o ljudeh, katerih glas je redko slišan, skupnostih, ki jih obča družba ignorira, o duševnih motnjah v regijah nekdanjega konflikta, itd. Kmalu po tem, ko je diplomiral na oddelku za komukacijsko umetnost na univerzi Fu-Jen Catholic University in Taipei, se je preselil v Prago na Češko ter leta 2004 nadaljeval študij na praški FAMU (Film and Television Academy of the Performing Arts). Od leta 2010 živi v Ljubljani.

Simon je prejemnik številnih nagrad Slovenia Press Photo v kategoriji najboljša zgodba (ljudje/šport) v letih 2011, 2012 in 2015. Prejel pa je tudi nagrado Kaoshuing in dvakrat nagrado Golden Tripod, dve izmed najbolj prestižnih nagrad za sodobno umetnost in založništvo na Tajvanu (2011, 2018 in 2020). Njegova dela so bila razstavljena v muzejih in galerijah v Evropi in Aziji, med drugim v muzeju Reina Sofia v Madridu (Španija), National Centre for Contemporary Arts v Moskvi (Rusija), Cankarjevem domu v Ljubljani (Slovenija), Balassijevem inštitutu – Collegium Hungaricum Berlin (Nemčija), Trieste Contemporanea (Italija), Taipei Fine Arts Museum (Tajvan), National Art Museum Beijing (Kitajska), itd.

Odprtje: petek, 1. 12. 2023, ob 16.00 | Ulična galerija TAM-TAM na Vegovi. Razstave v sezoni 2023 potekajo v produkciji društva Soteska in TAM-TAM Inštituta.