V objektiv Mestne 5ke so se tokrat ujeli Dnevi poezije in vina, mednarodni festival kratkega filma Fekk, Jazz kamp Kranj, potopitveno gledališče na Celjskem gradu in slavje ob stoletnici prve konstruktivistične razstave Avgusta Černigoja.
Dnevi poezije in vina
Naročnik: festival Dnevi poezije in vina (Beletrina)
Ilustracija: Samira Kentrić
Oblikovanje: Lara Oset
Največji in najprepoznavnejši mednarodni pesniški festival v tem delu Evrope že sedemindvajset let uspešno združuje pesniško besedo in promocijo najkakovostnejših slovenskih vin. Dnevi poezije in vina vsako leto zadnji teden avgusta gostijo številne pesnike z vsega sveta ter izbrane domače vinarje. Ameriška pesnica C. D. Wright in švedski nominiranec za Nobelovo nagrado Lars Gustafsson sta le dve izmed uglednih imen minulih festivalov. Glavnima poudarkoma – poeziji in vinu – se pridružuje še premišljen program s področja glasbene, vizualne, fotografske, filmske in drugih umetnosti za vse starostne in interesne skupine. Od leta 2014 so Dnevi poezije in vina član evropske pesniške platforme Versopolis, ki jo podpira program Ustvarjalna Evropa. Vsi festivalski dogodki so brezplačni, potekajo v slovenskem in angleškem jeziku ter vsako leto pritegnejo več kot 5.000 obiskovalcev.
_ _ _
FeKK
Naročnik: Društvo za uveljavljanje kratkega filma Kraken
Oblikovanje: Jan Virant
FeKK je bil ustanovljen leta 2015 in je danes največji mednarodni festival kratkega filma v Sloveniji. Tekmovalni kategoriji se osredotočata na prodorno in avtorsko kratkometražno produkcijo s področja celotnega Balkana na eni, ter slovensko kratkometražno produkcijo na drugi strani. Festival vsako leto predstavlja različne filmske retrospektive, tematske kurirane programe, gostujoče festivale, delavnice, predavanja, okrogle mize, razstave, glasbene točke in veliko dobre stare zabave.
_ _ _
Slavje ob stoletnici prve konstruktivistične razstave Avgusta Černigoja v Ljubljani
Naročnik: Zavod Delak
Oblikovanje: Miha Turšič
Osrednja tema konference Avantgarda in konec sveta so načini (so)ustvarjanja radikalne vizije sveta. Namen dogodka je ustvariti platformo za razpravo o vlogi literature, umetnosti in aktivizma pri soočanju s sodobnimi izzivi ter raziskati, kako avantgarda prispeva k razumevanju, oblikovanju in preoblikovanju sveta v kontekstu apokalipse. Dogodek bo obeležil stoletnico prve konstruktivistične razstave avantgardista Avgusta Černigoja, čigar delo je ključno doprineslo k razumevanju družbeno angažirane umetnosti ter preseganju meje med življenjem in umetnostjo.
_ _ _
Jazz kamp Kranj
Naročnik: Gramus d.o.o.
Agencija: PUblicis Groupe
Kreativna in umetniška direktorica: Petja Selan
Tekstopostka: Daša Ščuka
Oblikovanje: Lea Mesarič
Glasbeni festival s kvalitetnimi koncerti v prijetnem ambientu starega kranjskega mestnega jedra.
_ _ _
Celjski vsi, potopitveno gledališče
Naročnik: Zavod Celeia Celje
Oblikovanje: Neža Penca
Na Celjskem gradu bo 23. in 24. avgusta 2024 mogoče doživeti edinstveno izkušnjo potopitvenega gledališča. Več kot 20 nastopajočih, igralcev, plesalcev in performerjev bo, pod režisersko taktirko in v koreografiji Aleksandra Saša Ilića iz Srbije, po celotnem grajskem poslopju premierno uprizorilo predstavo potopitvenega gledališča Celjski vsi.
»Potopitveno gledališče se od klasičnega gledališča razlikuje po tem, da odstrani četrto steno in potopi, neposredno vključi obiskovalce v samo predstavo. Metode za to so različne: od uporabe specifičnih prostorov igre, do vključevanja občinstva v osrednje dogajanje. Vsak obiskovalec se svobodno giblje skozi dogajalni prostor in si v svojem tempu izbira pot skozi zgodbo. Slednjo tako doživi na povsem sebi lasten način,« je formo potopitvenega gledališča pojasnila Mojca Majcen, avtorica idejne zasnove in asistentka koreografije.
Obiskovalci, ki bodo v tej izkušnji prevzeli vlogo prebivalcev mesta, so povabljeni na veliki dogodek ob podelitvi mestnih pravic. Na dogodku jih pričakajo poglavitni akterji epohe Celjskih grofov: Herman Celjski, Friderik II., Veronika Deseniška, Barbara Celjska, Ulrik II..