UGLJ // Razstava NTF = Štala

Ulična galerija TAM-TAM, Vegova ul., Ljubljana,
6. 8.-2. 9. 2024

Na Vegovi ulici  se je ob odprtju razstave NTF = Štala z metanjem slame in uničevanjem fotografiji odvila prava “štala”.  Avtorici modne zgodbe Anji Kužnik so pri tem pomagali številni prijatelji in domači.

Razstavljen kolaž sestavljajo fotografije modne zgodbe Štala, ki je nastala med procesom pisanja diplomskega dela. Modna zgodba je navdahnjena z okoljem in kulturno dediščino avtoričinega odraščanja na kmetiji. Pri grajenju koncepta se je vračala v osebno zgodovino in pregledovanju starih družinskih fotografij, v katerih je našla veliko poznanih motivov, ki jih je uporabila pri grajenju scene, stiliranju in pri končni obdelavi fotografij. Skozi fotografije želi gledalca povabiti v svoje misli in svojo hišo spominov, ki je predstavljena kot štala (hlev). Beseda štala predstavlja tudi zmešnjavo, ki jo pripelje kreativni kaos.

Zakaj kolaž? Kolažiranje je ena izmed avtoričinih priljubljenih tehnik ustvarjanja že od osnovne šole, zato se je odločila, da za zaključni projekt šolanja uporabi prav to tehniko. Kot referenca ji je služila fotografinja Deborah Turbeville, ki je tehniko kolažiranja rada uporabljala z njenimi modnimi fotografijami, ki so prav tako prikazovale razkroj. Na splošno imajo modne zgodbe od 8 do 10 fotografij, vendar avtorici, ki se ne more upreti narediti kakšno fotografijo več, to ni uspelo. Hkrati tega niti ni želela, saj je bilo kar nekaj fotografij primernih in vsaka je govorila svojo zgodbo, zato se je odločila, da jih prikaže v čim večjem številu. S tem si lahko gledalec ustvari zgodbo s svoje perspektive, kar je najučinkovitejše prikazati s kolažem.

Zakaj uničene? Skozi proces ustvarjanja modne zgodbe in razstave se je avtorica po navdih vračala v domače okolje in kulturno dediščino. Doma je odkrila škatlo starih družinskih fotografij, kar za njeno družino ni značilno, saj imajo večino fotografij zaščitenih v fotoalbumu. Najdene fotografije so zadnjih 20 let poležavale na podstrešju in imajo jasne znake poškodbe vlage, vetra, sonca, predvsem pa ptic, ki so na njih gnezdile. Zgodila se jim je naravna retuša. Kljub temu, da so fotografije uničene, niso izgubile vrednosti, nekaterim izmed njih, ki so edine fotografije nekaterih prednikov, se je po tem odkritju vrednost celo povečala. Skozi celoten proces ustvarjanja je avtorica ugotovila, da fotografija, kljub uničenju, ne more izgubiti vrednosti, saj se prava vrednost skriva v spominu na poseben dogodek, ki je zaznamoval naše življenje. Prav nasprotno – uničenje fotografijam doda karakteristiko in zgodbo, saj je imela fizična fotografija dodatno doživetje, ki ga ne bi imela, če bi ostala le v digitalni obliki. S tem namenom je avtorica izbrala 700 fotografij in jih s pomočjo svojih bližnjih uničila na edinstven način, ob tem pa odkrila ogromno novih tehnik ročne obdelave fotografij, ki jih naredijo nekaj posebnega. Ker si je avtorica želela, da je skozi proces vključenih čim več ljudi, uničenje fotografij ni bilo dovolj. Skupaj z obiskovalci je uničila tudi plakat, mu s tem dodala dodano vrednost in vse skupaj zaključila v celoto.

Anja Kužnik je študentka dodiplomskega programa Grafična in medijska tehnika na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani, kamor se je vpisala po končani medijski šoli. Ukvarja se predvsem z modno in portretno fotografijo, obožuje pa tudi analogno fotografijo, umetniško in pa mešano tehniko. Je klasična perfekcionistka z obsedenostjo s kontrolo, a pri tem projektu ni mogla uporabiti ne enega ne drugega, ampak se je bila primorana prepustiti toku življenja, in da jo njena kreativnost pripelje na cilj.

Fotografinja in kreativna vodja: Anja Kužnik
Modeli: Taja Čučnik, Sara Očko, Andrej Kaferle, Jaka Podgošek
Stilistka: Maja Gazvoda
MUA: Katarina Cerar, Marjeta Duhani, Tea Aljaž
Asistenti: Seba Slak, Rebeka Pajek, Lara Slak, Aneja Novak, Sara Šmid, Jasmina Štefanič, Isak Podgorešek, Zala Hrastar
Uničevalci: Anja Kužnik, Alen Fuks, Katja Grobelnik, Maja Gazvoda, Gazvodovi, Kužnikovi, Taja Čučnik, Sara Očko, Lucija Govekar, Matic Koman, Rok Štamcar, Luka Tomažič, Matic Slak, dve mladenki iz parka, Tara Tkalec, doc. dr. Jure Ahtik
Avtorja razstave: Anja Kužnik, doc. dr. Jure Ahtik
Kurator razstave: doc. dr. Jure Ahtik

ODPRTJE: torek, 06. 08. 2024, ob 19.00 | Ulična galerija TAM-TAM na Vegovi.

NTF =
Naravoslovnotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani s ponosom predstavlja cikel razstav NTF =, ki do konca leta krasi podobo Vegove ulice v Ljubljani. Predstavljen bo pregled rezultatov  umetniškega dela in oblikovnih presežkov, ki so jih v zadnjem obdobju ustvarili študenti. Cikel razstav kurira doc. dr. Jure Ahtik.