Pridružili smo se mednarodnemu umetniškemu projektu if walls could tell / ko zidovi spregovorijo, s katerim bomo soustvarjali prostor dialoga med umetnostjo in družbo. Pridružite se nam danes ob 13.00 uri na Trgu francoske revolucije v Ljubljani, kjer bomo skupaj s partnerji projekta postavili dva ogromna bela zidova, na katera boste lahko do 4. maja zapisovali svoja sporočila kulturnim ustanovam.
Goethe-Institut Ljubljana, Studio Mischa Kuball GmbH, Muzej in galerije mesta Ljubljana (MGML) v sodelovanju s Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo vabijo k sodelovanju pri projektu if walls could tell oziroma ko zidovi spregovorijo, ki se bo na Trgu francoske revolucije v Ljubljani odvijal med 15. aprilom in 4. majem. Partner projekta je TAM-TAM d. o. o.
if walls could tell oz. »ko zidovi spregovorijo« je transnacionalni projekt düsseldorfskega umetnika Mische Kuballa, ki prevprašuje umetnostne in kulturne institucije glede njihove prepustnosti za širše družbene skupine in njihove ideje.
V obdobju treh tednov bomo sredi Trga francoske revolucije vzporedno – na razdalji približno enega metra – postavili dva štiri metre dolga in tri metre visoka bela zidova, na katera bodo mimoidoče in mimoidoči lahko zapisali, narisali, naslikali svoje impresije, intervencije in zamisli o tem, kar bi želeli sporočiti muzejskim, galerijskim oziroma kulturnim ustanovam, med katerimi bosta postavljena. Zidova vabita h komunikaciji, ki se tako ali drugače nanaša na kulturo, predstavljeno v institucionalnih okvirih, a običajno ostane bodisi neizrečena bodisi neizražena.
V javnih prostorih različnih mest v jugovzhodni Evropi so bile ali bodo postavljene dve ali tri simbolične muzejske oz. galerijske stene, ki običajno stojijo prav tam – v samih muzejih in galerijah. V okviru projekta postavljene stene oz. zidovi pa služijo kot neposredne platforme, ki za lokalno prebivalstvo vsaj začasno delujejo kot nekakšna matrica in obenem filter, na katerem se zbirajo raznovrstne »sledi« kulturnih in urbanih izraznih oblik v mestnem življenju – izven kulturnih institucij, na katere se nanašajo. Ko okolica in ljudje to prizorišče zaznamujeta, se lahko (dialektično) vrne v institucionalni kontekst, pri čemer so po en strani sledi ohranjene, po drugi pa se odpre prostor za nadaljnje zapise.
Ob odmevu pripovedi Johna Dos Passosa se t. i. analogni museum_transfer – prehodni, skoraj distopični premik prostora s svojimi številnimi zapisi – osredotoča na sledi, ki so bile puščene na stenah. Zidovi oz. stene predstavljajo začasni prostor za odprto in neomejeno izraznost državljank in državljanov – v participativnem umetniškem projektu v javnem prostoru. if walls could tell oz. ko zidovi spregovorijo odpira aktualna družbena vprašanja: Ali lahko civilna družba obstaja brez muzejev? Ali to pomeni razgradnjo ali celo prelom kulturne obljube prihodnjim generacijam? Kakšne so medsebojne interakcije med družbo, muzeji, državljani, umetniki ter kuratorji?
V tem kontekstu deluje Mischa Kuball kot katalizator, ki odpira prostor za vse prebivalce, da postanejo neposredni ustvarjalci vsebin, udeleženci in soavtorji skupnega umetniškega dela. S tem so prepoznani kot politični subjekti, ki bi morali imeti dostop do vseh razpoložljivih sredstev, da bi bili aktivni ustvarjalci, ne le pasivni potrošniki. To odpira nadaljnje vprašanje: Kaj se zgodi, ko državljani, potencialno muzejsko občinstvo in umetniki v javnem prostoru, dobijo »svobodo izražanja«, ki v muzejskih in razstavnih politikah ni običajna?
Projekt if walls could tell / ko zidovi spregovorijo je bil prvič predstavljen v javnem prostoru v bližini bodoče stavbe muzeja sodobne umetnosti Ars Aevi v Sarajevu, ki ga je zasnoval Renzo Piano, nadaljuje pa se v Bukarešti, Skopju, Kraljevici, Bihaću, Čačku, Ljubljani, Kišinjevu in Cetinju. Zaključil se bo v WELTKUNSTZIMMER v Düsseldorfu, kjer bo potekala sklepna razprava s sodelujočimi partnerji.
Kurator:
Zoran Erić, Inštitut za filozofijo in družbeno teorijo, Beograd
Panelna razprava: 15. april, 11.00
Mestni muzej Ljubljana – MGML, Gosposka ulica 15, 1000 Ljubljana
Sodelujejo: Eda Čufer (dramaturginja, kustosinja in pisateljica, članica Akademije za vizualne umetnosti v Ljubljani), Urška Jurman (kustosinja, urednica in umetniška pisateljica), Mojca Puncer (izredna profesorica filozofije na Univerzi v Mariboru), Apolonija Šušteršič (vizualna umetnica, arhitektka in samostojna raziskovalka)
Otvoritev: 15. april, 13.00
Galerija Vžigalica, Trg francoske revolucije 7, 1000 Ljubljana
O UMETNIKU
Konceptualni umetnik Mischa Kuball od leta 1977 deluje v javnem in institucionalnem prostoru. Od leta 2007 je profesor za Javno umetnost na Visoki šoli za medije v Kölnu, pred tem pa je bil med letoma 2006 in 2008 profesor za Medijsko umetnost na Visoki šoli za oblikovanje – ZKM Karlsruhe. Od leta 2015 je član Severno-renske akademije znanosti, umetnosti in humanistike v Düsseldorfu. Leta 2016 je prejel nemško nagrado za svetlobno umetnost. Od pomladi 2024 je pridruženi član raziskovalnega ekscelenčnega centra »Matters of Activity. Image Space Material« na Humboldtovi univerzi v Berlinu.