Vabljeni na odprtje še zadnje v ciklu razstav NTF =. Avtorica Tara Semečnik jo posveča rodnemu kraju Velenju in soustvarjalcem urbane kulture, rudarjem. Ogled razstave priporočamo z naglavno svetilko.
Lignit, premog iz velenjskega rudnika, je bil gonilna sila in posledica nastanka mladega povojnega mesta. Človeški trud in vizija sta ustvarila prostor, kjer so delavci in rudarji postali soustvarjalci urbane krajine. Velenje nikoli ni bil slovenski ali jugoslovanski projekt, ampak trmasto delo velenjskih rudarjev.
Načrt Velenja je ustvaril urbanist Janez Trenz, ki ga je s sodelovanjem arhitektov ustvaril celovito, v duhu modernizma – z ravnimi linijami, estetiko betona, naravnih materialov in prostorov namenjenih skupnosti. Šole, zdravstveni domovi, kulturne ustanove – vse je bilo zasnovano z mislijo na delavca, na človeka, ki gradi prihodnost. V velenjskem sončnem parku in na sredinski grafiki najdemo tudi skulpturo Manifest ali Človek-stroj velenjskega kiparja Cirila Cesarja, ki je konstruktivističen slavospev človeka, rudnika in novo nastalega mesta. Vsaka zgradba pripoveduje zgodbo transformacije. Udarniško – tudi s prostovoljnimi prispevki – postavljene stavbe so sčasoma doživele spremembe, prilagojene novim življenjskim potrebam. Med novejšimi objekti se skrivajo sledi prvotne vizije, sledovi utopičnih obljub povojnega časa. Umetnica skozi grafike odkriva te plasti – premika meje, prekrivanja historičnih momentov, preobrazbe prostora. Sprašuje se: kaj ostaja, kaj se je spremenilo? Premogovnik, nekdaj srce mesta, se bo predčasno zaprl leta 2026, a zgodba Velenja ostaja zgodba ljudi, ki so ga ustvarjali.
Tara Semečnik (1998) deluje v polju medijske umetnosti in grafičnega oblikovanja. Diplomirala je na smeri Grafične in interaktivne komunikacije na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer trenutno zaključuje svoj magistrski študij. Živi in ustvarja v Ljubljani, odraščala je v Velenju. Motive rojstnega, Titovega mesta nosi tudi v svojem delu. Navdihujejo jo zgodbe ljudi ter kraji, v katerih ljudje bivajo. Raznolikost človeštva je prikazala v svojem muralu Ludeki (2023), prikazovanje artefaktov človeštva pa nadaljuje v svojih trenutnih delih. Ko ne dizajnira, gleda nišne filme.
Ogled razstave priporočamo v temi z naglavno svetilko in ob spremljavi glasbe dostopne na povezavi.
Avtorica: Tara Semečnik
Mentor: doc. Boris Beja
Avtorji razstave: Tara Semečnik, doc. Boris Beja, doc. dr. Jure Ahtik
Kurator razstave: doc. dr. Jure Ahtik
ODPRTJE: torek, 3. 12. 2024, ob 19.00 | Ulična galerija TAM-TAM na Vegovi.
NTF =
Naravoslovnotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani s ponosom predstavlja cikel razstav NTF =, ki do konca leta krasi podobo Vegove ulice v Ljubljani. Predstavljen bo pregled rezultatov umetniškega dela in oblikovnih presežkov, ki so jih v zadnjem obdobju ustvarili študenti. Cikel razstav kurira doc. dr. Jure Ahtik.